Forum Ninja 250R Community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum Ninja 250R Community
 
IndeksPORTALLatest imagesPendaftaranLogin

 

 [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT

Go down 
+30
mike_a
Djaloe
Arwin Sinaga
kampaiarab
octassera
dahlia
PETIR R250
defa cintaq
awhe
rioxzibit
jesse001
dionisamamyina
kiki_23
Rachmat Adi
abanGRobert
leonardr0804
Ricky Joo
blackshadow
sandi
New Rider
roelz
chronosphare
gembul666
nozapopski
beant
warhead
Kairi8
boris
red gandha
zefanya art
34 posters
Pilih halaman : 1, 2, 3, 4  Next
PengirimMessage
zefanya art
Calon Jendral
Calon Jendral
zefanya art


Male Number of posts : 40
Age : 36
Points : 44
Registration date : 01.04.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime24/7/2010, 23:19

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artmufflers

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Cintaina2



knalpot lokal A.K.A handmade

bahan stainless steel ( carbon look, stiker carbon )

suara cenderung nge bass

CONTOH SUARA
BIAR SUARA LEBIH ENAK DIDENGER PAKE SPEAKER AKTIF ATAU PERANGAKAT AUDIO YANG BAGUS.
FULL SYSTEM ART MUFFLER CARBON (BEST PRODUCT).

https://www.youtube.com/watch?v=MKXPSy_3FnE
https://www.youtube.com/watch?v=dvkYsZkMpwk

Lokasi Jakarta Timur (cuma menjual aja bro, TIDAK BERIKUT PEMASANGAN)


RESELLER WELCOME

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Images
Sample :

motor sendiri jadi eksperimen

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT _MG_6576

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Edit1

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Edit2

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Ninja3

Proses pembuatan full system

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Weld2

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Weld1

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Weld3

sebelum dipasang

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Ninja4


slip on A R T carbon dof :

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT IMG00272-20100615-2107

full system A R T carbon dof :

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT IMG00020-20100620-1452

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT IMG00017-20100620-1450

A R T CARBON FS DAN SLIP ON mengkilat:

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Art

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Shiny2-1

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Shinycsrbon-2

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT _MG_8170

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT _MG_8164


NEW PRODUCT ART CARBON SLIP ON AND FULL SYSTEM (SILINCER LEBIH PENDEK 5 CM DARI PRODUK SEBELUMNYA) SHORT EDITION

CONTOH SUARA :
https://www.youtube.com/watch?v=blk3I2KPEK4

CARBON DAN STAINLESS
[/size]
[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artnew5-1

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artnew9

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artnew5

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artnew4

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artnew3

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artnew2

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artnew1

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artnew

[SIZE="6"]FULL CARBON[/SIZE]

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artnew8

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artnew7

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Artnew6


full system and slip on replika yoshi carbon :

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Ninjayoshi1resize

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Ninjayoshi22resize

full system titanium look :

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Totsubore123

foto keduanya :


[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Ninja2-1
beberapa custumer art muffler :

bro hengki ( full system )

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT HengkiJa

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT IMG00007-20100629-1035

bro ravie ( slip on )

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT 36128_1408293364581_1149843602_3106

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT 35410_1408296364656_1149843602_3106

bro dhika ( bangka belitung )

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT IMG00187-20100714-1528

REPLIKA JARDINE GP1 :

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT 13781547600x400ninja_250_003

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT 13781546600x400ninja_250_001

BISA PESAN MODEL YANG LAIN JUGA


untuk slip on setting pilot jet ke 40

untuk full system tergantung kemauan


NB : TIDAK BERIKUT PEMASANGAN.

for price and more information call or sms :

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Cintaindonesia

Art muffler (jakarta)MOBILE : 081228998815 ( 24 jam )
PIN BB : 20CA6BD3

ART muffler available on makasar (auto motor)
Contact : 081932395050 (andrey)


siap kirim kemana saja, diluar pulau jawa ongkir ditanggung pembeli ( pengiriman VIA tiki or jne )

Pulau jawa ongkir ditanggung art muffler ( pengiriman VIA herona, tiki or jne )

sistem pembelian :

1. DP transfer VIA Bank mandiri atau BCA
2. barang baru dibuat kurang lebih 3 hari ( karena gak stock )
3. sebelum pengiriman dilakukan pelunasan terlebih dahulu
4. setelah terconfirm langsung dikirim dan pembeli dapat no resi pengiriman.


NO PM PLEASE JARANG ONLINE
Very Happy



TESTIMONI

rioxzibit"]
ane udh pernah liat ad org yang pke ni knalpot...
dan suaranya enak bgt mnurut ane bro..


DJALOE

Ane pernah liat niy knalpot,trpasang dininin.posisi lg sm"nunggu lmpu ijo.
pas lmpu udh ijo,tu ninin lgsung ngegas,wwuuiiiihh......mantab bgt suara'y bro.
[center]


Terakhir diubah oleh zefanya art tanggal 27/2/2011, 07:57, total 57 kali diubah
Kembali Ke Atas Go down
http://www.yahoo.com
zefanya art
Calon Jendral
Calon Jendral
zefanya art


Male Number of posts : 40
Age : 36
Points : 44
Registration date : 01.04.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime24/7/2010, 23:27

di tunggu pesanan dan commentnya....
Kembali Ke Atas Go down
http://www.yahoo.com
red gandha
Brigadir Jendral
Brigadir Jendral
red gandha


Male Number of posts : 56
Age : 44
Lokasi : karawaci, tangerang
Points : 54
Registration date : 28.05.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime24/7/2010, 23:39

cek PM Bro untk model bisa pesen sama suara bisa pesen ga price tentunya ??
Kembali Ke Atas Go down
https://cyber-ninja250r.indonesianforum.net
zefanya art
Calon Jendral
Calon Jendral
zefanya art


Male Number of posts : 40
Age : 36
Points : 44
Registration date : 01.04.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime24/7/2010, 23:44

red gandha wrote:
cek PM Bro untk model bisa pesen sama suara bisa pesen ga price tentunya ??

mau model yang gmN bro? klo suara ini udah enak banget..mau suara kaya gmn?
Kembali Ke Atas Go down
http://www.yahoo.com
boris
Mayor Jendral
Mayor Jendral
boris


Male Number of posts : 242
Age : 37
Points : 243
Registration date : 27.09.09

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime25/7/2010, 02:49

wuih model nya bagus nih, bro tolong pm in harga nya yah yg slip on aja
cintai lah produk produk indonesia 2 jempol ,hehehehe.
Kembali Ke Atas Go down
http://borisngangi@yahoo.com
zefanya art
Calon Jendral
Calon Jendral
zefanya art


Male Number of posts : 40
Age : 36
Points : 44
Registration date : 01.04.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime25/7/2010, 08:07

boris wrote:
wuih model nya bagus nih, bro tolong pm in harga nya yah yg slip on aja
cintai lah produk produk indonesia 2 jempol ,hehehehe.

Udah di pm bro..thx..iya cintailah produk produk indonesia..hehehe
Kembali Ke Atas Go down
http://www.yahoo.com
zefanya art
Calon Jendral
Calon Jendral
zefanya art


Male Number of posts : 40
Age : 36
Points : 44
Registration date : 01.04.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime28/7/2010, 20:26

Get special price..
Kembali Ke Atas Go down
http://www.yahoo.com
zefanya art
Calon Jendral
Calon Jendral
zefanya art


Male Number of posts : 40
Age : 36
Points : 44
Registration date : 01.04.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime12/8/2010, 16:00

Special price for this month..call or sms
Kembali Ke Atas Go down
http://www.yahoo.com
Kairi8
Letnan Jendral
Letnan Jendral
Kairi8


Male Number of posts : 624
Age : 41
Lokasi : Semarang
Points : 704
Registration date : 04.12.09

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime12/8/2010, 16:08

model suara di upload dong gan? btw berapa yah?
Kembali Ke Atas Go down
https://cyber-ninja250r.indonesianforum.net/profile.forum?mode=re
zefanya art
Calon Jendral
Calon Jendral
zefanya art


Male Number of posts : 40
Age : 36
Points : 44
Registration date : 01.04.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime12/8/2010, 16:36

Kairi8 wrote:
model suara di upload dong gan? btw berapa yah?
Suara kalo lwat upload beda bgt mas..harga sms aja..
Kembali Ke Atas Go down
http://www.yahoo.com
warhead
Calon Jendral
Calon Jendral
warhead


Male Number of posts : 21
Age : 45
Lokasi : bintaro - kuningan
Points : 29
Registration date : 16.07.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime13/8/2010, 14:48

Bos pm harga hettnya ada model lain kg
Kembali Ke Atas Go down
http://www.friendofkhai.blogspot.com
beant
Calon Jendral
Calon Jendral
beant


Male Number of posts : 33
Age : 48
Points : 33
Registration date : 24.07.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime13/8/2010, 21:08

Om ada hasil dyno testnya nggak ?
Kalo ada uplod dong .... Idea
Kembali Ke Atas Go down
nozapopski
Letnan Jendral
Letnan Jendral
nozapopski


Male Number of posts : 613
Age : 37
Lokasi : Jakarta
Points : 664
Registration date : 01.08.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime17/8/2010, 21:00

Bro, minta PM harga nett nya dong, sama sekalian domisilinya Wink
Ada video buat denger suaranya juga ga?
Kalau pesen, suaranya bisa di setel dengan ke-inginan juga?
hehe sorry bro banyak tanya jadinya
thanks Wink
Kembali Ke Atas Go down
http://www.twitter.com/nozapop
gembul666
Calon Jendral
Calon Jendral
gembul666


Male Number of posts : 47
Age : 36
Lokasi : *Bekasi Selatan*
Points : 47
Registration date : 08.08.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime17/8/2010, 23:54

Bro bisa buat model kaya mgp gag?Buat ninja.. Very Happy
Kembali Ke Atas Go down
http://www.kaskus.us/member.php?u=1047429
chronosphare
Calon Jendral
Calon Jendral
chronosphare


Male Number of posts : 16
Age : 32
Lokasi : Ciputat
Points : 18
Registration date : 19.07.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime18/8/2010, 02:53

bos pm in harganya dong yg full system, itu bisa di buat sesuai selera apa cuma model itu doang?
Kembali Ke Atas Go down
http://www.kaskus.us
roelz
Letnan Jendral
Letnan Jendral
roelz


Male Number of posts : 593
Age : 44
Lokasi : Selatan dan sekitarnya
Points : 621
Registration date : 11.05.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime18/8/2010, 12:55

Bro minta di PM juga donk Slip on n fulsys.. tengkyu..
Kembali Ke Atas Go down
http://www.rully.cc.cc
New Rider
Brigadir Jendral
Brigadir Jendral
New Rider


Male Number of posts : 177
Age : 44
Lokasi : Bandung
Points : 175
Registration date : 30.07.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime19/8/2010, 00:10

Hmmmmm... berapa ni bro ramadhan price nya...?
murah mana sama lebaran price ya..?
PM in yah bro..... tq
Kembali Ke Atas Go down
http://www.masonpinehotel.com
sandi
Letnan Jendral
Letnan Jendral
sandi


Male Number of posts : 542
Age : 36
Lokasi : Solo/Surakarta Jateng
Points : 493
Registration date : 06.01.09

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime21/8/2010, 11:42

bro kalo maw bikin model nassert beet yang International model bisa nggak ? klo aq yang penting tampilan & performanya , suaranya jdnya sperti apa gag masalah.... Very Happy
Kembali Ke Atas Go down
http://www.friendster.com
blackshadow
Calon Jendral
Calon Jendral
blackshadow


Male Number of posts : 49
Age : 37
Points : 55
Registration date : 31.07.09

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime21/8/2010, 12:10

bro, pm net pricenya ya...
trus posisi dimana? kalo ane minat, bisa ke loikasi ga?
Kembali Ke Atas Go down
Ricky Joo




Male Number of posts : 9
Age : 51
Points : 9
Registration date : 22.08.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime22/8/2010, 04:55

Bro, PM harga yang FS, posisi dimana ?
Kembali Ke Atas Go down
http://yahoo.com
leonardr0804
Mayor Jendral
Mayor Jendral
leonardr0804


Male Number of posts : 318
Age : 51
Lokasi : jakarta barat
Points : 350
Registration date : 04.07.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime22/8/2010, 10:56

Pm donk bro harganya yg full system,thx
Kembali Ke Atas Go down
http://leonardr0804@yahoo.com
abanGRobert




Male Number of posts : 4
Age : 38
Points : 0
Registration date : 31.08.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime1/9/2010, 18:14

pm harga brurr...
Thx
Kembali Ke Atas Go down
http://rbt_4u@yahoo.com
Rachmat Adi
Calon Jendral
Calon Jendral



Male Number of posts : 24
Age : 34
Lokasi : jakarta-bekasi
Points : 12
Registration date : 02.12.08

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime1/9/2010, 23:39

bro gw sms blom di bales y... pm in donk harganya
Kembali Ke Atas Go down
https://cyber-ninja250r.indonesianforum.net/profile.forum
kiki_23
Calon Jendral
Calon Jendral
kiki_23


Male Number of posts : 17
Age : 40
Points : 23
Registration date : 20.02.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime3/9/2010, 23:50

bro pmin fullsystemnya donk.. thankss
Kembali Ke Atas Go down
dionisamamyina
Mayor Jendral
Mayor Jendral
dionisamamyina


Male Number of posts : 239
Age : 36
Lokasi : kembangan, jkt - brt
Points : 296
Registration date : 06.08.10

[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime6/9/2010, 09:14

Bro..bisa PM harga yg. Slip on sm yg full system gk..
Oia skalian lokasinya..
Salam knal ya..
Thnks
Kembali Ke Atas Go down
http://dikha_inna19@yahoo.com
Sponsored content





[WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT Empty
PostSubyek: Re: [WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT   [WTS]  MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT I_icon_minitime

Kembali Ke Atas Go down
 
[WTS] MUFFLER : BRAND NEW MUFFLER HANDMADE BY ART MUFFLER ( SLIP ON AND FULL SYSTEM ).VIDEO INSIDE! ENJOY IT!! UPDATE NEW PRODUCT
Kembali Ke Atas 
Halaman 1 dari 4Pilih halaman : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Fast like an arrow (jual knalpot ARROW full system khusus NINJA250) update video+suara from youtube....NOW AVAIABLE IN SPECIAL PRICE!!!
» [ WTS ] Jual knalpot Handmade Full System Model Yoshimura [sold out]
» [WTS] TWIN MUFFLER STEREO FULL SYSTEM
» WTS : Muffler NASSERT BEET Full System (new)
» SPORTISI-NEW VR FULL EXHAUST SYSTEM-Performance,Sound,Looks-NEW VR BLACK MUFFLER-pg7

Permissions in this forum:Anda tidak dapat menjawab topik
Forum Ninja 250R Community :: UMUM :: LAPAK BURSA :: BURSA AFTERMARKET NINJA 250R-
Navigasi: